April 22, 2025

Cyklistika: proč švihat?

Mnoho lidí ji začleňuje do svých tréninkových režimů nejen kvůli jejímu pozitivnímu vlivu na kardiovaskulární systém, ale také kvůli širokému spektru dalších benefitů, které nabízí.

Cyklistika: proč zařazovat „švihání“ do tréninku

Cyklistika je vynikající způsob, jak zlepšit celkovou fyzickou kondici a zdraví. Mnoho lidí ji začleňuje do svých tréninkových režimů nejen kvůli jejímu pozitivnímu vlivu na kardiovaskulární systém, ale také kvůli širokému spektru dalších benefitů, které nabízí. Tento článek se zaměří na hlavní důvody, proč je dobré zařadit cyklistiku do všestranných tréninků.

Stejně jako u plavání je cyklistika relativně šetrná k našemu pohybovému aparátu. Navíc má-li někdo opravdu závažnější zdravotní problém, je zde ještě možnost sáhnout po elektrokole. Benefity cyklistiky jsou ve větší míře spojené s posílením svalů dolních končetin, z čehož se dá těžit i v dalších sportech. Zlepšení svalové síly a vytrvalosti má pozitivní vliv na váš každodenní život, ať už jde o jednoduché úkony, jako je chůze do schodů, nebo náročnější aktivity, jako například turistika či běh. Navíc, když cyklistiku kombinujete s dalšími formami tréninku, jako je posilování nebo jóga, můžete dosáhnout komplexního posílení celého těla.

Osobně vnímám největší přínos cyklistiky po zimních měsících, kdy je menší předpoklad účasti v dynamičtějších formách pohybu. Na rozdíl od běhu nebo jiných vysokointenzivních sportů má cyklistika nízký dopad na vaše klouby. To znamená, že je šetrná k vašim kolenům, kyčlím a kotníkům, což je obzvláště důležité pro lidi s artritidou nebo jinými kloubními problémy. Cyklistika je tedy ideální volbou pro ty, kteří chtějí zůstat aktivní a zároveň minimalizovat riziko zranění. Samozřejmě můžeme zajít do posilovny a specificky zaměřenými cviky odvedeme podobnou práci anebo můžeme trénovat doma v teple na trenažeru, ale pohyb na čerstvém vzduchu je nenahraditelný.

Pokud jste zvyklí na trénovaní dle srdeční frekvence, tak si jistě všimnete, že SF je na kole nižší. Abychom měli přibližně stejné zóny jako např. při běhu je nutné SF o 5-10 tepů snížit.Možnou menší nevýhodou je, že časová náročnost tohoto tréninkového prostředku je zkrátka značná. Abychom odvedli energeticky a funkčně podobnou práci, musíme v sedle strávit takřka 2x tolik času. Na horském kole už ten rozdíl nebude tak markantní alespoň za předpokladu, že se jedná o pohyb v terénu.

Při jízdě na kole je třeba rovnováha a koordinace. V rámci letních sportovních kempů, které během prázdnin pořádáme, se často setkáváme s dětmi, které nemají kolo zcela pod kontrolou. Z mé zkušenosti je nejhorší, pokud se děti učí na kole s nejrůznější formou dopomoci. Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je dle mého názoru přes odrážedlo. Jakmile se dítě naučí chodit, povyroste a zvládne nejmenší kolo, tak pokračovat na kole. Dítě se učí přirozenou cestou a získává cit pro rychlost, rovnováhu, koordinaci apod. Během cyklistiky musíte neustále udržovat rovnováhu, přizpůsobovat se terénu a koordinovat pohyby rukou a nohou. To vše přispívá k celkovému zlepšení motorických dovedností, které jsou užitečné nejen při cyklistice, ale i při dalších fyzických aktivitách a každodenních činnostech.

Cyklistika může být také společenskou aktivitou. Jízda na kole s přáteli nebo rodinou je příjemně stráveným časem. Mnoho měst a obcí také nabízí cyklistické kluby a organizované jízdy, kde můžete potkat nové lidi a sdílet svou vášeň pro cyklistiku. Sociální interakce a podpora jsou klíčové pro udržení motivace a dlouhodobého zájmu o fyzickou aktivitu. Opomíjet nelze kolo jako dopravní prostředek např. na cestě do práce…Tak pěkné švihání.

Jakub
jakub@kst.academy